BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Maudymas ir tvarkymas

1. Jokiu būdu nemaudykite šuniuko 10 dienų po tatuiravimo ar po skiepų.

Šampūno pradžiai nepatariama daug pirkti, nes jei 10 žmonių tvirtina, kad jis puikus, tai 2 tikrai pasakys, kad jis „niekam tikęs“… Tiesiog kiekvienam plaukui kitaip. Tą lemia ne vien plauko struktūra, tam gali turėti įtakos ir prieš tai naudota kosmetika, plaukų „žydėjimo“ laikas ir pan. Geriausia pradžioje nusipirkti max 100 g, o dar geriau 50 g šampūno ir kondencionieriaus ir pabandyti maudyti. Visa geresnė kosmetika turi būti skiedžiama vandeniu, perkant būtinai paklauskite pas pardavėją skiedimo santykio (paprastai vidutiniškai būna 1:15). Mažą šuniuką patariama maudyti po paskutinio skiepo praėjus dviem savaitėm. Taigi, jei šuniukai bus pasikepinti kovo 26 d., tai pirmas maudymas turėtų būti ne anksčiau balandžio 9 d. . Kiti maudymai maždaug kas dvi savaitės. Galima maudyti ir tankiau (bet ne tankiau kaip kas 3 dienos).

Priemones maudymui pasiruoškite prieš maudymą. Vanduo turi būti pakankamai šiltas (~37 oC). Atidžiai sekite, kad šampūnas ir vanduo nepatektu šuniukui į akytes burną ir ausis!!! Pirmą kartą maudant, kol dar neturite įgūdžių, šuniuko ausytes galite užkimšti vata (tik stebėkite ar šuniukas jos neišsipurtė, tuomet reiks įdėti sausą, ir aišku po maudymo nepamirškite jos išimti). Sušlapinkite šuniuką ir tada įtrinkite šampūnu. Pamasažuokite, atidžiai praskalaukite, o tada užpilkite kondencionierių. Po to būtinai vėl perplaukite kailį vandeniu. Išmaudę gerai nusausinkite šuniuką rankšluosčiu, iššluostykite ausytes. Po to šukuodami džiovinkite fenu. Sekite, kad feno pučiamas oras nebūtų labai karštas. Sąvėlas kantriai ir atidžiai išpainiokite pirštais, o po to iššukuokite. Po džiovinimo šukos turi laisvai slysti nuo šaknų iki plaukų galiukų ant viso kūno. Po maudymo saugokite šuniuką nuo skersvėjų, kurie, beje, ypač jaučiami pažemėje, uždarykite langus, duris,  langines…

2. Kasdieninė švara: Kasdien turite rūpintis šuniuko higiena. Stebėkite ar neašaroja, nepūliuoja akytės, ar nėra ausytėse uždegimo, ar iš jų nesklinda blogas kvapas. Šukuokite kailiuką.

Užpakaliuką  ir pilvuką, kur nusėda šlapimas, reikia plauti dažniau. Užpakaliuką pagal poreikį, o pilvuką … kuo dažniau, tuo mažiau bus nepageidaujamo kvapo… taigi irgi pagal poreikį. Plaunama po tekančiu šiltu vandeniu, galima nenaudoti šampūno ir kondencionieriaus, užteks paprasto vandens. Na, nebent labai jau ten bus ne kas…Matysite.

Kas dvi savaitės turite patrumpinti šuniukui nagučius, apkirpti plaukučius ant ausyčių, padailinti letenėles ir tarpupirščius, apkirpti plaukučius apie išangę, patrumpinti uodegos plaukučių galiukus.

Jei ašaroja akytės, pirmiausia patikrinkite ar jų nedirgina lendantys į akytes plaukai, atsargiai juos suglostykite, kad jie nedirgintų akyčių. Praplaukite akytes švariu virintu vandeniu arba medetkų (ar ramunėlių) arbata. Galite naudoti specialiai akytėms skirtas priemones, kurias galite įsigyti veterinarijos vaistinėse (pav. Specicare).

Keičiantis dantukams stebėkite, kaip jie dygsta. Sunkiausiai krenta iltys. Bandykite senąsias iltis išjudinti, kad jos iškristų. Jei naujosios iltys išdygo šalia senųjų (1/3), o senosios laikosi tvirtai, važiuokite pas veterinarą jų traukti.

Keičiantis dantukams negalima duoti graužti jokių kramtalų, negalima žaisti tampymo principu paremtų žaidimų.

Pratinkite šuniuką valytis dantukus. Tam naudokite minkštą (galima naudoti skirtą mažiems vaikams) dantų šepetuką. Žmonių pasta šunims netinka. Specialios šunims skirtos pastos galite įsigyti veterinarijos vaistinėse.

Kasdien po kelias minutes per diena pašukuokite šuniuką. Tam geriausiai naudoti masažinį šepetį. (be plastmasinių burbuliukų galuose) ir retas šukas. Nepamirškite pašukuoti ne tik nugarą, bet ir pilvuką, letenėles, galvą, barzdą ir ūsus. Išmokykite šunį šukuojant būti jums patogioje pozoje: stovėsenoje stovėti ant stalo ar kėdės, gulėti jums ant kelių ir pan. Kuo anksčiau pradėsite mokyti savo šunį, tuo mažiau turėsite rūpesčių vėliau. Šukuokite šuniuką pasistatę ant neslidžios dangos. Pratinkite mažylį šukuotis pilvuką gulint jums ant kelių. Atkreipkite dėmesį į linkusias susivelti vietas: ausų, kojų ir pilvo sritis. Suaugusio Jorkšyro terjero kailis niekada neturi būti sausas, išskyrus parodas. Tuo tikslu naudojami specialūs aliejai, balzamai arba kremai. Niekada nešukuokite sauso kailio! Susivėlusias vietas kantriai išardykite rankomis, po to iššukuokite. Stenkitės kailį šukuoti horizontaliais judesiais, tokiu būdu mažiau jam pakenksite ir lengviau pastebėsite susivėlusias vietas. Vėliau galite pradėti rišti papilotes.

Šepetys.

Kaspinukas: Kai kailis išauga pakankamai ilgas, galima pradėti rišti kaspinėlį. Svarbu ne per daug įtempti plaukus. Iš pradžių šuniukui gali labai nepatikti jūsų veiksmai, ir jis pradės trintis. Jokiu būdu neleiskite jam to daryti! Nebarkite šuniuko, o geriau nukreipkite jo dėmesį gardžiu kasneliu ar žaisliuku.

Nepalikite šuniuko, kol jis dar neįpratęs, su kaspinėliu (ypač jei jame yra karoliukų), ar laisvai įrišta gumyte. Šuniukas stengsis kaspinuką (ar gumytę) išsiimti, ir kai jam tai pavyks, jis gali jį sukramtyti ir praryti atskiras detales (karoliukus, gumytes).

Nagučių kirpimas: Pagal Olgos Abakšinos medžiagą parengtas Daivos Delnickaitės vertimas:

Nagų trumpinimo procedūra

Šunų šeimininkai dažnai galvoja, kad šunims „nagai patys nudyla“. Stambių, sunkių veislių šunims, kurie laksto po 5-6 valandas ant kietos žemės – galbūt taip ir atsitinka… O daugelis naminių šunų, išbėgančių į lauką „tik į tualetą“ (ypač žiemą), dažnai turi tokį „manikiūrą“, kad ir Gineso rekordų knygai tiktų… – O kas čia tokio? – stebisi kai kurie šeimininkai, – Pamanyk, nagučiai ilgi, sveikatai juk tai nekenkia! Gerbiamieji šeimininkai, patikėkite, ilgi nagai – tai tiesioginė grėsmė jūsų augintinio sveikatai! Pirma, tokie „kardai“ trukdo vaikščioti. Besiremiantis į žemę nagas spaudžia piršto falangą. Šuo stengiasi išvengti skausmingo pojūčio, ima remtis visa pėdos pagalvėle ir išskečia pirštus „vėduokle“. Rezultatas – išplėsta letena, plokščiapadystė, neteisingas visos galūnės formavimasis, perdidelis krūvis tenkantis sąnariams. Kiekvienam šuniui – galimi sausgyslių patempimai, artritai, sąnarių skausmai… Antra, ilgi nagai lengvai užkimba už įvairių daiktų, pakliūva į duobeles bei plyšius, kur gali įstrigti. Rezultatas – išplėšti „su mėsa“ nagai ir daug daug kraujo… Gyvybei pavojaus nėra, bet labai skausminga… Šių nemalonumų išvengti visai paprasta – kas 2-4 savaites reikia trumpinti nagus kiekvienam namuose laikomam šuniui. Kaip trumpinami šuns nagai?

Nagas sudarytas iš dviejų dalių. Tai raginis luobas ir gyvuonis, kuriame daug kraujagyslių bei nervų galūnių. Paprastai reikia nukirpti suragėjusio audinio perteklių, nekliudant gyvosios nago dalies. Tokia procedūra visiškai neskausminga. Jei šuo priešinasi ar cypia – tai iš baimės ir nesupratimo, kodėl šeimininkas sučiupo jį už letenų ir kažką ruošiasi daryti, o ne iš skausmo. Geriausia kovos su tokiu elgesiu priemonė – kuo dažnesnis (1-2 kartus per savaitę) procedūros kartojimas. Kartais galima tiesiog imituoti procesą (ne kirpti nagus, o tik pagremžti kraštus karpykle), kad šuo suprastu – nagų karpymas nebaisus, veikiau malonus… Tvirtai laikykite šunį ir jokiu būdu nepaleiskite kol nebaigsite. O po procedūros šuniui skirkite daug žaidimų, pagyrimų ir skanėstų. Jei trumpinsite nagus reguliariai ir teisingai (nesukeldami skausmo), tai šuo ne tik pripras, bet ir pamėgs šią procedūrą.

Kartais, ypač, jei nagai labai retai kerpami, jų gyvuonis pernelyg išauga ir neužtenka nukirpti tik suragėjusią dalį. Tuomet tenka sąmoningai nukirpti nagą iki kraujo. Nebijokite, nieko baisaus tame nėra. Trumpas karpyklės sukeltas skausmas vis tik geriau, negu ilgalaikis skausmas, gydant nulaužtą nagą ir pažeistus sąnarius. Jei patys bijote nukarpyti šuniui nagus iki reikiamo ilgio, visuomet galite kreiptis į šios srities specialistą. Paslauga kainuoja nedaug, o procedūra užtrunka vos kelias minutes. Žinoma, sunku pamėgti tokią procedūrą, tačiau reguliariai karpant, po 5-6 kartų kraujagyslės „atsitrauks“ į nago gilumą ir visam laikui nebeliks būtinybės kirpti iki gyvuonies. Jei užkliudėte kraujagyslę netyčia, taip pat neišsigąskite. Pridėkite prie kraujuojančio nago vatą, suvilgytą vandenilio peroksidu ar kelis sausus kalio permanganato kristaliukus, užbertus ant popieriuko. Kraujavimas greitai liausis. Nuraminkite šunį ir tęskite nagų karpymą. Tokiais atvejais labai svarbu nenutraukti procedūros, kad šuniui neatsirastų asociacijų tarp nagų kirpimo ir skausmo. Šuo turi įsiminti, jog tai atsitiktinumas. Rūpestingi veisėjai šuniukams pradeda kirpti nagus nuo antros gyvenimo savaitės. Tuo metu, kai šuniukai parduodami, jie laiko nagų kirpimą normaliu, natūraliu reiškiniu ir nesipriešina. Linkiu sėkmės ir prižiūrėtų letenėlių!

Patiko (6)

Rodyk draugams

1 komentaras | “Maudymas ir tvarkymas”

  1.   Kamilė rašo:

    Sveiki. Labai nerimauju dėl savo šunytės nagų. Mano rotveilerė gyvena voljere, ant lentų. Kažkaip taip gavosi, kad mano tėtis padarė prastą įėjimą pas šunies. Kai dar ji buvo jaunutė, su ja tik žaisdavau. Mama nuolat valydavo voljerą, šerdavo ją. aš nesirūpindavau tuo, nes nemokėdavau įeiti į tą voljerą. Tai ir tankiau bežaisdavau, ji jau suaugo, tad nebebuvo tokia meilutė.. išleisdavom labai labai retai…
    Dabar ji dar labiau suaugo. Kažkaip pradėjau ja rūpintis, labiau mylėti.. Valiau voljerą, šerdavau (dabar irgi tai darau) ir sumaniau ją išmaudyti, nes labai senai bebuvo išmaudyta. Išmaudžiau, nupirkau ankaklį nuo blusų. nupirkau jai normalų ankaklį, pavadėlį. Pradėjau ją vedžioti. pradėjau leisti su ja daugiau laiko. Ir netrukus pastebėjau jos nagus… Netekau žado.. (jai niekuomet nebuvo kirpti nagai) keturių kiekvienos kojos pirštų nagai nerealiai ilgi, o nykščių - jau užsirietę ir remiasi į odą. Net neįsivaizduoju ką daryt. :(.. ji šiek tiek nenuspėjama, jei pradėsiu kirpti, bijau , kad įkąs. Ir į kokį specialistą kreiptis? Gyvenu mažam miestely, kuriam yra vienas veterinaras. Kur nors kitur , - ar į telšius , šiaulius nesinori vežti , per toli.
    Prašau patarkit.. Ačiū iš anksto. :)

Rašyk komentarą