BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Sveikata

1.1. Skiepai: Šuniukai skiepyti vasario 26 d. . Sekantis skiepas turi būti kai šuniukui bus 12 savaičių, taigi geriausia kovo 26 d..

DĖMESIO ! 10 dienų prieš skiepą būtina suduoti vaistukų nuo kirminų. Vaistukus pirkite veterinarijos vaistinėse. Atkreipkite dėmesį, kad paprastai viena tabletė skirta 10 kg sveriančiam šuniui, todėl tabletę teks padalinti pagal šuniuko svorį. Vaistukus gali suduoti ir veterinaras, tik turite su juo susitarti iš anksto. Vaistukus duokite ryte, prieš maitinimą (ant tuščio skranduko) ir maitinimą truputį atidėkite. Galite juos sutrinti į miltukus ir sumaišyti su nedideliu kiekiu Actimel, kefyro ar jogurto, tada šuniukas su malonumu juos išlaks. Tą ir sekančią dieną stebėkite šuniuko išmatas. Jei kirminukų nebus, tik tada galima skiepyti. Jei pamiršote suduoti vaistukus nuo kirminų tai galite padaryti ir kitą dieną, bet iki skiepo turi būti likę ne mažiau kaip 7-8 dienos. Jei „pražiopsojote“, skiepo datą teks atidėti. Jei pastebėsite kirminus (jie būna baltos spalvos, pailgi ir aiškiai matomi, knaisioti ir ieškoti nereikia), po savaitės pakartokite vaistukus. Tokiu atveju skiepo datą irgi teks atidėti.

Ši procedūra turi būti atliekama prieš kiekvieną skiepą (taip pat ir suaugusiam šuniui).

Jei skiepas bus atliktas šuniui, turinčiam kirminų, jis bus visiškai neveiksmingas.

Kada bus sekantis skiepas pasakys veterinaras (būtinai paklauskite). Vieni veterinarai siūlo skiepytis, kai šuniukui išdygs nauji dantukai (apie 7-8 mėnesių) ir jau po to tik po metų (kas metai). Kiti siūlo atvažiuoti, kai šuniukui sueis lygiai metai ir jau po to tuo pačiu laiku kas metai.

Rekomenduojama vaistukus nuo kirminų, pirmus šuniuko gyvenimo metus, duoti kas trys mėnesiai.

1.2. Laukas: Į lauką negalima vesti kol nesusiformuos imunitetas po skiepo, t.y. 2 savaites po skiepo. Pradžioj lauke tik pasinešiokite, o jau paskui galima bus ir ant žemės padėti, tik būtinai reikia aprengti šiltą rūbelį. Jorkus rengia ne tam, kad pažaisti „lėlytėmis“ (aišku yra ir išimčių), o todėl, kad šie šuniukai neturi pavilnės, ir jie gali sušalti. Jei iš rudens pratinsite šuniuką kasdien bet kokiu oru lakstyti lauke, tai gal ir žiemą apsieisite be rūbo. Dabar šuniukai dar lauko nematę, vidutinė temperatūra, kurioje jie buvo +22 laipsniai, todėl reikėtų juos geriau pasaugoti.

Mažiuką lauke reiktų pasaugoti ir nuo didesnių šunų ar mažų vaikų, kurie gali jį nuskriausti. Neleiskite šuniukui nieko rankioti nuo žemės, tai gali būti jam pražūtinga. Išimtis – žalia žolė. Ją šunys skabo, skrandžio išvalymui (neišsigąskite jei prisiskabęs šuo po to vems, taip jis išsivalo skrandį).

1.3. Patinukas: stebėkite šuniuko „kiaušiukus“. Jie pas mažiukus yra, tik kai šuniukas išsigąsta, jie susikelia ir „pasislepia“. Kiaušiukai auga kartu su šuniuku, ir kai pasidaro didesni, vienas kuris gali „užstrigti“. Būtinai turite tai stebėti ir jei taip atsitiks, skubiai kreiptis į veterinarą. Jei laiku pastebėsite, galima nesunkiai tai atstatyti, o jei uždelsite…. gali prireikti operacijos.

1.4. Erkės/blusos: Patariama šuniukams (ir suaugusiems šunims) naudoti priemones prieš blusas ir erkes. Antkaklis nuo šių kenkėjų Jorkams nelabai tinka, nes labai velia kailiuką. Geriau naudoti lašiukus, kurie įtrinami į šuns keterą. Praskiriami plaukučiai ant keteros ir ant odos užpilama/užlašinama pasirinkta priemonė. Lašiukai gali būti: Frontline, Advantic, Duowin Contact, ir t.t.. Jie įsigeria į šuniuko kraują ir blusai ar erkei kandant, kandimo momentu ją paraližuoja. Kurie geriausi negalima pasakyti . Visi veikia panašiai bet ne 100 %. Todėl be lašiukų mes namie turime pas veterinarą pirktos priemonės, kurią reikia atskiesti vandeniu. Šią priemonę supilu į purkštuvą. Prieš išvyką į gamtą visada ja išpurškiu (šlapiai) šuniuką. Ji veikia 1 parą. Tai savo kvapu atbaidanti kenkėjus priemonė.

Lašiukai nuo erkių/blusų veikia tik tuomet jei šuniukas neturi kirminų, todėl geriausia suduoti vaistukus nuo kirminų (žr.1.1. punkto paskutinę pastraipą), ir įsitikinus, kad jų nėra, sulašinti ant keteros priemonę nuo kenkėjų.

1.5. Vaistinėlė: Enterofermentas, termometras, vazelinas, savo veterinaro (ir būtinai dar budinčių klinikų) telefonai….. (sąrašą pasipildysite).

Visada namie ar išvykoje turėkite vaistukus „Enterofermentas“. Šie vaistukai palengvina žarnyno darbą, ypač šuniukui truputį suviduriavus. Tai natūralus, visiškai nekenksmingas vaistas, kurį drąsiai galima duoti vos tik įtarus virškinimo problemas ir galima duoti net kelias dienas, kol viduriukai visiškai susitvarko. Šaukštelį (arbatinį) vaistukų ištirpinkite dideliame šaukšte vandens ir duokite šuniukui išlakti. Galima vaistukus ištirpinti šuniuko vandens dubenėlyje ir pastatyti įprastoje vietoje.

Jei šuniukas viduriuoja dažnai ir labai skystai SKUBIAI kreipkitės į veterinarą.

1.6. Temperatūros matavimas: Šunims temperatūra matuojama išeinamojoje angoje (užpakaliukyje). Vidutinė normali šuns temperatūra 38 oC. Prieš kišant termometrą, būtinai jį ištepkite vazelinu. Šuniukui turėkite atskirą termometrą.

1.7. Sumušimai: Jorkučiai ypatingai judrūs šunys. Paskui numestą kamuoliuką lekia net nežiūrėdami į kliūtis ir aukštį (net suaugę). Todėl žaisdami būkite atidūs, kur metate kamuoliuką. Jei paėmėte mažiuką šuniuką ant rankų, laikykite tvirtai. Leisdami ant žemės suimkite taip, kad jis negalėtų išsiveržti iš rankų, nes leidžiamas žemyn šuniukas sugalvoja šokti pats, ir tai gali baigtis labai liūdnai. Nepalikite šuniuko vieno be priežiūros ant sofų, lovų, fotelių ir kitų aukštesnių vietų. Net ir stalo aukštis tokiam mažyliui nebaisus, jis nesupranta, kad gali susižeisti ir bando nušokti. Gali būti, kad ropodamas atbulas nepastebės kaip atsidurs prie krašto ir nukris.

Jei šuniukas nukrito nuo aukštumos, apžiūrėkite ar nėra lūžių, stebėkite jį. Jei jis cypia ar vemia, pasidaro vangus skubiai važiuokite pas veterinarą.

Nuodingi augalai: Pasistenkite, kad patalpoje, kur būna šuniukas nebūtų nuodingų augalų, nes smalsus šuniukas tikrai norės jų paragauti. (Nuodingos gėlės: Difenbachija, akalifa(Acalypha hispada), Adenium, Allamanda cathartica, ,Browallia, Brunfelsija, Vienmete paprika(Capsicum annuum), Catharanthus, ,Klivija, ,Dipladenia, Raudonžiedė karpažolė(Euphorbia milii), Gloriosa rothschildiana, Raudminas(Haemanthus), meilenis(Hippeastrum), Jatropha podagrica, Kiaulauogė(Solanum), Aglaonema, Alokazija(Alocasia), Smidras(Asparagus-uogos), Krotonas, Gebenes uogos, Pachypodium, Monsteras, Velyviai, Alohazija, Oleandras, Hibiskiu žiedai, Vaskuolės, būtų pageidautina jų nevalgyti).

Nestatykite vazonų ant žemės, tai terjeras, kuriam įgimta kasti žemes, jis be abejo jų paragaus, o tai gana pavojinga jo mažam skarandukui.

1.8. Nuoroda į straipsnius apie sveikatą: http://fauna.savel.org/topics.cgi?op=view_cat;cat=911

1.9. Bendrai:

· Jei šuniukas viduriuoja juodos spalvos išmatomis, tai rodo, kad žarnyne yra uždegimas – labai pavojinga, skubiai važiuokite pas veterinarą, kad suleistų į veną vaistų ir atstatančių organizmo skysčių pusiausvyrą priemonių.

· Jei šuniukas vemia geltonomis putomis, bet yra žvalus, žaidžia, tai gali būti, kad jam sukilo rūgštys… tai gali atsitikti nuo netinkamo maisto, ar nuo nevalgymo (ypač jei vemia rytais). Stebėkite, ar vakare šuniukas pavalgo. Jei tokio pobūdžio vėmimas kartojasi, gali būti, kad jam pradeda netikti naudojamas mastelis, teks keisti į kitą.

· Jei šuniukas nuolat kasosi ausytes, pažiūrėkite, ar ten nėra uždegimo ar raudonų spuogelių (ausų erkučių, kurias platina katės). Jei pastebėsite, kreipkitės į veterinarą. Jei kasosi nedažnai, nebijokite.

· Jei pastebėsite pas šuniuką blusų, būtinai gydykite, nes nenaikinamos blusos šunį gali numarinti.

· Jei šuniukui pleiskanoja odelė (ant nugarytės apie uodegytę ir kakliuką), tai reiškia, kad šuniukui netinka arba maudymo priemonė, arba maistas. Pirmiausi keiskite maudymo priemonę ir jei nepasitaisys, tik kraštutiniu atveju maistą. Nuolatinis maisto keitimas kenkia šuniuko skrandukui.

· Jei šuniukas vangus, nuolat guli, nežaidžia ir jei jo šlapimas yra rudas (Coca Cola spalvos), tai Babeliozės požymis. T.y. šuniukui buvo įkandusi užkrėsta erkė – labai pavojinga, skubiai važiuokite pas veterinarą ir reikalaukite kraujo tyrimo.

· Jei šuniukas vangus, neėda, tai ženklas, kad jam kažkas negerai.

· Jei šuniukas kartą vėmė ar truputį suviduriavo bet yra žvalus, valgo savo maistelį, šaukiamas atbėga, žaidžia - tada jis sveikas.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyk komentarą